Με την δασκάλα μας Ελευθερία Χριστάκη στο σημερινό εργαστήριο, οι μικροί μας καλλιτέχνες συνέχισαν την μελέτη τους στον σημαντικό μοντερνιστή καλλιτέχνη Πάμπλο Πικάσο εκπρόσωπο του ρεύματος του Κυβισμού .
Πρώτος σταθμός, το σπουδαίο έργο του «Γκουέρνικα», ένας πίνακας καταγγελίας για τα εγκλήματα του πολέμου.
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0506-461x1024.jpg)
Γιατί είναι τόσο σημαντικός ο συγκεκριμένος πίνακας, τι συμβολίζει, για ποιον λόγο έγινε , για ποιον σκοπό και ποια ζωγραφικά μέσα χρησιμοποίησε ο Πικάσο, είναι κάποια από τα ερωτήματα που τέθηκαν και απαντήθηκαν κατά την ανάλυση του έργου. Συγκρίναμε κάποια από τα προσχέδια της Γκουέρνικα με την τελική σύνθεση , διακρίναμε τις διάφορες και πως ο Πικάσο διαμέλισε τις φόρμες για να αποδώσει τον χώρο και τις μορφές της σύνθεσης του εκφράζοντας έτσι με τον πιο εύγλωττο τρόπο τα συναισθήματα που γεννά ο πόλεμος και η επιθυμία για Ειρήνη.
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0228.jpg)
Γνωρίσαμε το έργο «Η σφαγή της Χίου» του Ντελακρουά και πως αυτός ο πίνακας αποτέλεσε έμπνευση για την σύνθεση της Γκουέρνικα μαζί με αλλά αντίστοιχα έργα.
Δεύτερος σταθμός η ανάλυση μέσα από την σύγκριση των δυο διαφορετικών πινάκων :
Ντιεγκο Βελάθκεθ, Las Meninas, 1656 και Πάμπλο Πικάσο , Las Meninas,1957. Δυο Ισπανοί κορυφαίοι καλλιτέχνες συνομιλούν μέσα από τους αιώνες και την διαχρονία της τέχνης!
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0205-1024x768.jpg)
Ο Πικάσο μέσα από μια σειρά 58 έργων επανερμηνεύει και αναδημιουργεί με ιδία εικαστικά μέσα έναν από τους σημαντικότερους πίνακες του Βελάθκεθ , «Οι Δεσποινίδες των Τιμών» όπως μεταφράστηκε ο τίτλος “Las Meninas “. απεικονίζει μια σκηνή στην αυλή του βασιλιά Φιλίππου Δ’ της Ισπανίας, με τον βασιλιά και τη βασίλισσα να αντανακλώνται σε έναν καθρέφτη στο βάθος…
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0202-1024x768.jpg)
Τα παιδιά μας συγκρίνανε τα δυο έργα , αναγνώρισαν ότι πρόκειται για την ίδια σύνθεση, κατανόησαν την διαφορετική εικαστική γλώσσα των δυο καλλιτεχνών , αναγνώρισαν τις ομοιότητες και τις διάφορες των δυο έργων και αντιλήφθηκαν τους συμβολισμούς τους.
Τρίτος σταθμός , η ζωγραφική μας. Χρώμα στο σχέδιο μας! Σπουδή στο έργο «Φιλί» του Πικάσο . Μελετήσαμε το χρώμα και της τονικότητες του. Ζωγραφίσαμε τις φόρμες στις συνθέσεις μας.
Οι δημιουργίες μας είναι σε εξέλιξη!!
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0505-461x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0504-461x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0503-461x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0230-897x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0228-1.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0227-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0225-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0224-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0222.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0221.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0207-768x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0205-1-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0204-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0203-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0202-1-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0201-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0197-768x1024.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/ΚΕΝΤΡΙΚΗ-ΦΩΤΟ-1-1024x768.jpg)
![](https://www.krapsites.com/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0506-1-461x1024.jpg)