Διαδικτυακή Εκδήλωση της Πανηπειρωτικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος
Η Αδελφότητα Κραψιτών Αθηνών ανταποκρίθηκε στην από 1/2/2022 πρόσκληση της Πανηπειρωτικής, για συμμετοχή στην καθιερωμένη ετήσια εκδήλωση «ΠΙΤΑ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ 2022» . Λόγω των αυστηρών υγειονομικών μέτρων, η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε συνδυαστικά : α) Δια ζώσης για λίγους συμμετέχοντες πλαισιωμένη με ένα μικρό μουσικό χορευτικό πρόγραμμα, αφιερωμένο στα 200 χρόνια από την επανάσταση και με τη συμμετοχή κορυφαίων μουσικών και τραγουδιστών κι ενός χορευτικού συγκροτήματος β) Διαδικτυακά (1λεπτού μήνυμα-χαιρετισμό) σε video από εκπροσώπους συλλόγων που είναι μέλη της
Όλο το υλικό της εκδήλωσης της Πανηπειρωτικής είναι αναρτημένο στο YouTube συνολικής διάρκειας 3:19ωρών.
Η πρόεδρος της Αδελφότητας Κραψιτών κα Ελένη Καντζέλη, συμμετείχε με μήνυμα (1λεπτού) αναδεικνύοντας τα διατηρητέα μνημεία των χωριών μας αναφέροντας στο σημείο αυτό τα εξής αυτολεξεί: « Ο όμορφος τόπος μας, που απλώνεται από τις πλαγιές του όρου Λάκμος & Δρίσκος μέχρι τον Άραχθο, έχει διάσπαρτα εμβληματικά και διατηρητέα μνημεία του νερού και της πέτρας όπως: το τετράτοξο γεφύρι του ΠΑΠΑΣΤΑΘΗ και τον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Κράψης, που θεμελιώθηκε το 1563 με έξοδα του Κραψίτη Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως ΙΩΑΣΑΦ Β’».